Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

Anadolunun En Güzel İğne Oyaları


Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

Tarihimizde kızarımızın çeyizleri her zaman önemli olmuştur.Bide bir araştırma yaparak anadoluda iğne oyası ile ilgili bilgileri sizin için paylaştık.

igne oyali urunler seg Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

gonen igne oyasi ornekleri resimleri 2 Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

 

gonen igne oyasi ornekleri resimleri 3 Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

 

gonen igne oyasi ornekleri resimleri 4 Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

gonen igne oyasi ornekleri resimleri 2 Anadolunun En Güzel İğne Oyaları

 

 

En güzel iğne oyalarının yapıldığı yer olan Konya da gelin çeyizi içinde, camdan yapılmış küçük oya sandıkları bulunur. Genç kızlar evlenecekleri yaşa gelinceye kadar, büyüklerinden intikal eden oyalarla birlikte yeni oyaları da bu sandıkta saklar ve düğün esnasında sandığın içinde sergiler.

 

İğne oyacılığı 18. Yüzyılda en güzel örneklerini vermiştir. Sarayların ve konakların haremlerinde yaşayan kadınlar, kendini süsleyip beğendirme gayesiyle bütün hünerlerini ortaya koymuşlardır. Oyaları, yemenilerin, kreplerin kenarında, keselerde, mendillerde, elbiselerin kenarlarında, gömleklerde ve iç çamaşırlarında kullanmışlardır. Bazıları ise kısa olup, yalnızca başlıkların önünde, mücevherlerin arasını süslemek amacıyla yapılmıştır.

 

Halk arasında çember adı ile anılan, yemenilerin ve kreplerin kenarlarını süsleyen oyalar, düğünlerde ve merasimlerde kullanıldığı gibi günlük hayatta da büyükleri ile kalabalık içinde konuşması ayıp olan kadınların hislerini ifade etmesine yardımcı olmaktadır. Sarı çiçek dizisi mutsuzluğu veya ümitsiz bir aşkı, yasemin dizisi kadının evli olduğunu, sümbül nişanlı olduğunu, yaban gülü erkeğinin uzakta oluşunu, biber kocası ile arasının iyi olmadığını, pembe çiçekli oya ise kadının hamileliğini belirtir.

 

Geleneksel giyim e kuşamın süsleyici bir unsuru olan oya sanatı nesilden nesile intikal eden oyalarla birlikte varlığını devam ettirir.